Սեյրան Օհանյանը խաղաղապահ բրիգադը հետագայում պրոֆեսիոնալ բանակի կերտման հիմքն է համարում
Հայաստանի խաղաղապահ բրիգադն այն կառույցն է, որը հետագայում հիմք է հանդիսանալու պրոֆեսիոնալ բանակի կերտման համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Խաղաղապահ բրիգադում ՀՀ ԶՈՒ-ում ուսումնական տարվա մեկնարկի կապակցությամբ հանդիսավոր միտինգի ընթացքում այս մասին ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: «Խաղաղապահ ուժերի բրիգադը համալրված է հիմնականում պրոֆեսիոնալ կազմով: Դուք յուրաքանչյուր ուսումնական փուլում պետք է ոչ թե նորովի սկսեք յուրացնել այն ամենը, ինչ անհրաժեշտ է հայրենյաց պաշտպանի համար, այլ նախկինում ձեռք բերած հմտություններին պետք է ավելացնեք ձեր կարողությունները: Սա նշանակում է, որ խաղաղապահ ուժերի բրիգադն է այն կառույցը, որը հետագայում հիմք է հանդիսանալու պրոֆեսիոնալ բանակի կերտման համար»,- նշեց նախարարը:
Նրա խոսքով՝ ժամանակակից աշխարհաքաղաքական զարգացումները, տարածաշրջանում և Հայաստանի շուրջ ձևավորված անվտանգության միջավայրը, այն սպառնալիքները, որոնք գոյություն ունեն, ստիպում են ոչ միայն ձևավորել ազգային անվտանգության երաշխիքներ, այլ նաև միջազգային երաշխիքների համադրմամբ ապահովել անվտանգության համակարգը: «Եվ դա է ստիպում, որ մենք, բացի մեր առջև դրված խնդիրներից, անվտանգության ապահովման առաքելություն ենք իրականացնում նաև երկրագնդի տարբեր հատվածներում: Այդ գործում իր մեծ դերն ու նշանակությունն ունի մեր խաղաղապահ ուժերի բրիգադը: Տարբեր տարածաշրջաններում խաղաղության և կայունության ապահովման գործում խաղաղապահ բրիգադի ողջ անձնակազմի ներկայացուցիչներն իրենց դրսևորել են որպես բանիմաց զինծառայողներ՝ այդ ամենով բարձր պահելով Հայաստանի և նրա Զինված ուժերի վարկն ու արժանիքները»,- ընդգծեց Օհանյանը:
Սեյրան Օհանյանը օրը խորհրդանշական է համարում այն առումով, որ տարիներ առաջ հենց փետրվարի 15-ին Աֆղանստանից դուրս են բերվել Խորհրդային Միության բոլոր ստորաբաժանումները, որոնք այնտեղ խնդիր էին կատարում: «Բայց այսօր մեր խաղաղապահ ուժերի բրիգադը միացյալ զորախմբերի ու անվտանգություն ապահովող այլ պետությունների ու կառույցների հետ մեկտեղ այնտեղ մեծ առաքելություն է իրականացնում՝ ապահովելով աֆղան ժողովրդի խաղաղությունն ու կայունությունը այդ տարածաշրջանում: Բազմաթիվ անգամ լինելով այն վայրերում, որտեղ ծառայություն են իրականացրել հայ խաղաղապահները՝ ես միայն հպարտություն եմ զգացել, զգացել եմ, որ ամեն օր, ամեն տարի բարձրանում են հայկական խաղաղապահ ուժերի վարկն ու նշանակությունը, իսկ այդ ամենի հիմքում դուք եք՝ ձեր հրամանատարների հետ միասին»,- դիմելով խաղաղապահներին` եզրափակեց Օհանյանը:
2004թ. փետրվարից հայ խաղաղապահները միացել են ՆԱՏՕ-ի խաղարարար առաքելությանը և հունական, հետագայում` ամերիկյան զինուժերի կազմում առաքելություն իրականացրել Կոսովոյում, 2005 թվականի հունվարից մինչեւ 2008-ի հոկտեմբերը լեհական բազմազգ դիվիզիայի կազմում` Իրաքում, իսկ 2010 թվականի հունվար-փետրվարից` Աֆղանստանում` Գերմանիայի Դաշնության զինված ուժերի կազմում: Հայ խաղաղապահների 32 հոգանոց դասակը 2014թ. նոյեմբերի 26-ից ՅՈՒՆԻՖԻԼ առաքելության կազմում՝ իտալական հրամանատարության ներքո, խաղաղապահ առաքելություն է իրականացնում Լիբանանում: 2015 թվականից Հայաստանը մասնակցում է ՄԱԿ­ի հովանու ներքո Մալիում իրականացվող խաղաղապահ դիտորդական առաքելությանը:

Seyran Ohanyan considers peacekeeping brigade as basis for establishment of professional army
Armenia’s peacekeeping brigade is the structure which will be further a basis for the establishment of a professional army, Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan said on the occasion of Armenian Armed Forces’ new academic year, during the ceremonial meeting.
STEPANAKERT, FEBRUARY 15, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “Brigade of peacekeeping forces is mainly staffed by professionals. You must not start a new way to absorb everything that is necessary to defend the homeland during each new academic year but need to add your skills to previously acquired skills. This means Armenian peacekeeping forces' brigade is the structure which will serve as a basis for establishing a professional army,” the minister mentioned.
According to him, the modern geopolitical developments in the region, security environment around Armenia and the threats which exist not only make to form national security guarantees , but also to provide security system by combination of international guarantees. Seyran Ohanyan added that our peacekeeping brigade has its big role and significance in the mentioned case.
Seyran Ohanyan considers this day symbolic as a few years ago, on February 15, all Soviet Union’s subdivisions, which were realizing a task in Afghanistan, were taken out from that country.
“But today our peacekeeping forces, along with united forces and security agencies of other countries, are conducting a big mission ensuring peace and stability for the Afghan people in this region. Being in places for numerous times, where Armenian peacekeepers performed their service, I only felt pride, I felt that every day, every year our reputation and significance of the Armenian peacekeeping forces increases and it is based on you, together with your commanders,” Seyran Ohanyan concluded.
The Armenian peacekeepers joined the NATO peacekeeping mission in February 2004. The Armenian peacemakers conducted missions at the American and Greece Armed Forces staff in Kosovo, from January 2005 until October 2008 as part of the Polish multinational division in Iraq and from January-February 2010, at the German Armed Forces staff in Afghanistan. The 32-member platoon of peacekeepers, from 26 November 2014, has been conducting peacekeeping missions in Lebanon, at the UNIFIL mission staff, under the Italian command. The Armed Forces of the Republic of Armenia participates in the peacemaking mission, in Mali since 2015.