Սեյրան Օհանյանը ներկա փուլում քիչ հավանական է համարում պատերազմի վերսկսումը
Հայաստանը կողմնակից է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը և այդ ուղղությամբ քայլեր է ձեռնարկում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայում գիտնականների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ պատասխանելով պատերազմի վերսկսման հնարավորության վերաբերյալ ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանի հարցին: «Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության տարած աշխատանքի հիմքում ընկած է հարցի քաղաքական, խաղաղ, երկխոսության միջոցով կարգավորումը: Դրա հիմքում պետք է ընկած լինեն վստահության մթնոլորտի ձևավորման ուղղությամբ տարվող քայլերը և փոխադարձ համաձայնությունները»,- նշեց Օհանյանը:
Նախարարը ցավով նշեց, որ հակառակորդը չի ցանկանում կառուցողական աշխատանք տանել, չի ցանկանում վստահության մեխանիզմներ ձևավորել, զերծ մնալ առաջին գծում տարբեր խախտումներից, չխախտել հրադադարը, դիվերսիոն գործողություններ չիրականացնել: «Ադրբեջանը մերժում է նաև հրադադարի խախտումների միջազգային հետաքննության մեխանիզմների ներդրման առաջարկները: Սա խոսում է այն մասին, որ Ադրբեջանը հետևողականորեն լարում է իրավիճակը՝ ունենալով երկրի ներսում քաղաքական նպատակներ, ինչպես նաև քաղաքական միակողմանի նպատակներ միջազգային ասպարեզում՝ չհասկանալով, որ մենք չենք վախենում: Ինչպես ասել է հանրապետության նախագահը, մենք պատերազմից վախենում ենք, սակայն կռվելուց չենք վախենում: Այսինքն, մենք պատրաստ ենք մեր երկիրը, ինչպես նաև մեր երկրի սուրբ մաս հանդիսացող Արցախը պաշտպանել»,- նշեց Սեյրան Օհանյանը:
Նա հավելեց, որ նման իրականության մեջ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն ամեն օր է պատրաստվում պատերազմի: «Բայց ստեղծված ռազմաքաղաքական իրադրությունը, միջազգային և տարածաշրջանային զարգացումներն այսօր նրա մասին չեն խոսում, որ կարող են լայնամասշտաբ մարտական գործողություններ ծավալվել, որովհետև մենք էլ մեր հերթին ամեն ինչ անում ենք հակառակորդի նկրտումները զսպելու համար: Եթե լինեն մարտական գործողություններ, ինչ արած, մենք անկասկած պետք է պաշտպանենք մեր հայրենիքը»,- եզրափակեց Սեյրան Օհանյանը:

Seyran Ohanyan considers unlikely the resumption of war at this stage
Armenia supports the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and is taking steps in that direction.
Seyran Ohanyan considers unlikely the resumption of  war at this stage
STEPANAKERT, MARCH 1, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Minister of Defense of the Republic of Armenia Seyran Ohanyan stated during a meeting with scientists at the National Academy of Sciences of Armenia, while answering the Academy’s President Radik Martirosyan's question about the possibility of resumption o the war. "The strategy implemented by Armenia’s political and military leadership is based on settlement of the issue through dialogue, politically and peacefully. It should be based on measures aimed at creating an atmosphere of trust and mutual agreements," Ohanyan said.
The minister lamented that the rival does not want to work constructively, does not want to form a trust mechanism, to avoid various violations on the front line, maintain the ceasefire and refrain from carrying out subversive activities. "Azerbaijan also rejects international proposals for the introduction of mechanisms to investigate ceasefire violations. This speaks to the fact that Azerbaijan constantly strains the situation having political goals within the country, as well as unilateral political goals in the international arena, without realizing that we are not afraid of it. As the President said, we are afraid of war, but not afraid to fight. In other words, we are committed to defend our country, and the sacred part of our country – Artsakh, "Seyran Ohanyan said.
He added that in this reality, the Ministry of Defense is preparing for war every day. "But the current military-political situation, international and regional developments do not imply about large-scale military operations, because on our part, we are doing everything possible to curb the rival’s ambitions. However, If there are military operations, what can we do, we will definitely defend our homeland,” Seyran Ohanyan concluded.