ԱՄՆ-ից Արցախ ժամանած բժիշկներն իրականացնում են անվճար հետազոտություններ և վիրահատություններ
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ ամերիկյան առաջատար «Ադվենտիստ Հելս» («Adventist Health Glendale») բժշկական կենտրոնի բժիշկները սեպտեմբերի 30-ից մինչև հոկտեմբերի 4-ը Ստեփանակերտի «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում կիրականացնեն անվճար հետազոտություններ և վիրահատություններ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 1, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ առաքելության շրջանակներում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից ժամանած բժիշկների խումբը կիրականացնի ընդհանուր և անոթային վիրաբուժական, ակնաբուժական, կատարակտ, վնասվածքային օրթոպեդիկ (ծնկան հոդի էնդոպրոթեզավորում, ծնկան հոդի և ուսային հոդի արթրոսկոպիա, ինվազիվ նյարդային (պարանոցի անոթներ)), ինվազիվ սրտաբանական միջամտություններ, էնդոսկոպիա և կոլոնոսկոպիա, գինեկոլոգիական վիրահատություններ:
Իր խոսքում «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ի գործադիր տնօրեն Արմեն Խաչատրյանը նշել է, որ շուրջ երեք ամիս է` Արցախի բժիշկները տեսակապ են հաստատել ժամանած հյուրերի հետ, և այդ ընթացքում նախապես ներկայացվել են  գրանցված հիվանդների ցուցակը:
«Ծրագրով նախատեսված է, ընդհանուր առմամբ, կատարել մոտ 220-240 վիրահատություն, որոնցից 70 –ը՝աչքի, 20-25-ը՝ ընդհանուր վիրաբուժական, 16-ը՝ հոդի և այլն, ինչպես նաև 13 սրտի և գլխուղեղի հետ կապված հետազոտություններ՝ անգիոգրաֆիկ բաժանմունքում: Ինչքանով կկարողանանք այս ծավալի վիրահատություններն իրականացնել, ցույց կտա ժամանակը: Բերվել է մոտ 240 000 դոլարի սարքավորում և 80 000 դոլարի դեղորայք ու բժշկական պարագաներ»,- ասել է Ա. Խաչատրյանը:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ Արցախում առաջին անգամ ժամանած բժիշկները կկատարեն գլխի անգիոգրաֆիկ հետազոտություն: Եվ եթե նախապես գրանցված բոլոր հիվանդների վիրահատություններն ու հետազոտությունները նշված ժամկետներում չարվեն, ապա հոկտեմբերից 6-ին Ֆրեզնոյից ժամանելու է բժիշկների ևս մեկ խումբ, որտեղ կան համապատասխան մասնագետներ, ովքեր և կկատարեն բժշկական միջամտություն:
«Ադվենտիստ Հելս» («Adventist Health Glendale») բժշկական կենտրոնի դեղագետ Ռոմիկ Իսկանդարյանն էլ նշել է, որ արդեն չորրորդ տարին է, ինչ ծրագրի շրջանակներում այցելում են Հայաստան:
«Սա մեր առաջին այցն է Արցախ: Ուրախ ենք համագործակցել այստեղի բժիշկների հետ, քանի որ, կարծում եմ, որ նախաձեռնությունը նաև տեղի բժիշկների հետ փորձի փոխանակման հնարավորություն է տալու: Ամեն տարի մենք Հայաստանից գնում ենք կրկին վերադառնալու և մեր հայրենակիցներին օգնելու ցանկությամբ»,- ասել է Ռ. Իսկանդարյանը:
«Ադվենտիստ Հելս» («Adventist Health Glendale») բժշկական կենտրոնի ինտերվենցիոնալ նյարդաբանության բաժանմունքի տնօրեն, ինտերվենցիոնալ նյարդաբույժ Միքայել Գրիգորյանն էլ նշել է, որ առաջին անգամ Արցախում իրականացվել է քնային զարկերակի ստենդավորում:
«Վիրահատությունները, որոնք կատարվել են այսօր, Արցախի պատմության մեջ առաջին անգամ են իրականացվել: Բացի դրանցից, ծրագրի շրջանակներում փորձելու ենք օգտակար լինել նաև տեղացի բժիշկներին, ինչպես նաև օգնելու մեր հայրենակիցներին, որպեսզի նրանք ևս հնարավորություն ունենան բուժվելու ժամանակակից մեթոդներով: Այստեղ կա հմուտ և գրագետ ինտերվենցիոնալ սրտաբանների թիմ, որին մենք փոխանցում ենք հավելյալ գիտելիքներ, որպեսզի նրանք նույն հաջողությամբ կարողանան պարանոցի և գլխուղեղի շրջանի հիվանդությունները բուժել: Առաջիկա երկու օրերի ընթացքում պլանավորում ենք ևս մի քանի վիրահատություն իրականացնել»,- ավելացրել է Մ. Գրիգորյանը:
Իսկ ակնաբույժ-վիրաբույժ Միրելլե Համփարյանը նշել է, որ վիրահատություններն ընթանում են հաջող կերպով:
«Այսօր ունենք մոտ 10 վիրահատություն: Դրանք պարզ վիրահատություններ չեն, սակայն հույս ունեմ, որ տեղի բժիշկների օգնությամբ դրանք կավարտվեն հաջողությամբ: Կարծում եմ՝ ծրագիրը կկրի շարունակական բնույթ՝ հնարավորություն տալով առաջիկա տարիներին կրկին օգտակար լինելու մեր հայրենակիցներին»,- ավելացրել է Մ. Համփարյանը:

Врачи из США проводят бесплатные консультации и операции в Арцахе
Доктора ведущего американского медицинского центра "Адвентист хэлс" («Adventist Health Glendale») при спонсорстве Всеармянского фонда «Айастан» с 30 сентября по 4 октября проведут бесплатные консультации и операции в Республиканском медицинском центре Степанакерта.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 октября, АРЦАХПРЕСС – Как передает "Арцахпресс", в рамках миссии группа врачей из Соединенных Штатов проведет различные операции в области общей и сосудистой хирургии, офтальмологии (катаракта), травматологии и ортопедии, инвазивной сосудистой хирургии, эндопротезирования коленного сустава, эндоскопии и колоноскопии, а также гинекологические операции.
Исполнительный директор Республиканского медицинского центра Армен Хачатрян сказал, что врачи Арцаха подтвердили прибытие врачей из США около трех месяцев назад, и в связи с этим, заранее предоставили список зарегистрированных пациентов.
«Программа предусматривает проведение в общей сложности 220-240 операций, из которых 70 - глазные, 20-25 - общей хирургии, 16 – на суставы, а 13 из них связаны с сердечнососудистыми и мозговыми обследованиями в ангиографическом отделении. Какой объем операций мы сможем провести – покажет время. Было предоставлено оборудование на сумму около $ 240 000 и медикаментов на сумму $ 80 000, а также медицинские принадлежности», - сказал А. Хачатрян.
По словам нашего собеседника, врачи, впервые прибывшие в Арцах, проведут ангиографию сосудов головного мозга. И если заранее записанные пациенты не успеют пройти обследование и операции в установленный срок, то с 6 октября в Арцах прибудет еще одна группа врачей из Фресно, где будут специалисты, которые смогут провести операции.
Ромик Искандарян, фармацевт Медицинского центра «Adventist Health Glendale» отметил, что уже четвертый год они посещают Армению в рамках данной программы.
«Это наш первый визит в Арцах. Мы рады сотрудничать с местными врачами, потому что я думаю, что эта инициатива также дает возможность обмена опытом. Каждый год мы уезжаем из Армении и снова возвращаемся, так как хотим помочь нашим соотечественникам», - сказал Р. Искандарян.
Заведующий отделением интервенционной неврологии Медицинского центра «Adventist Health Glendale» интервенционный невролог Микаэль Григорян отметил, что в Арцахе впервые был проведен стеноз привратника желудка.
«В истории Арцаха эти операции были проведены впервые. Кроме того, в рамках программы мы постараемся быть полезными местным врачам, а также помочь нашим соотечественникам, чтобы они также имели возможность проходить лечение современными методами», - добавил М. Григорян.