ԱՄՆ-ից Արցախ ժամանած բժիշկներն իրականացնում են անվճար հետազոտություններ և վիրահատություններ
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ ամերիկյան առաջատար «Ադվենտիստ Հելս» («Adventist Health Glendale») բժշկական կենտրոնի բժիշկները սեպտեմբերի 30-ից մինչև հոկտեմբերի 4-ը Ստեփանակերտի «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում կիրականացնեն անվճար հետազոտություններ և վիրահատություններ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 1, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ առաքելության շրջանակներում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից ժամանած բժիշկների խումբը կիրականացնի ընդհանուր և անոթային վիրաբուժական, ակնաբուժական, կատարակտ, վնասվածքային օրթոպեդիկ (ծնկան հոդի էնդոպրոթեզավորում, ծնկան հոդի և ուսային հոդի արթրոսկոպիա, ինվազիվ նյարդային (պարանոցի անոթներ)), ինվազիվ սրտաբանական միջամտություններ, էնդոսկոպիա և կոլոնոսկոպիա, գինեկոլոգիական վիրահատություններ:
Իր խոսքում «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ի գործադիր տնօրեն Արմեն Խաչատրյանը նշել է, որ շուրջ երեք ամիս է` Արցախի բժիշկները տեսակապ են հաստատել ժամանած հյուրերի հետ, և այդ ընթացքում նախապես ներկայացվել են  գրանցված հիվանդների ցուցակը:
«Ծրագրով նախատեսված է, ընդհանուր առմամբ, կատարել մոտ 220-240 վիրահատություն, որոնցից 70 –ը՝աչքի, 20-25-ը՝ ընդհանուր վիրաբուժական, 16-ը՝ հոդի և այլն, ինչպես նաև 13 սրտի և գլխուղեղի հետ կապված հետազոտություններ՝ անգիոգրաֆիկ բաժանմունքում: Ինչքանով կկարողանանք այս ծավալի վիրահատություններն իրականացնել, ցույց կտա ժամանակը: Բերվել է մոտ 240 000 դոլարի սարքավորում և 80 000 դոլարի դեղորայք ու բժշկական պարագաներ»,- ասել է Ա. Խաչատրյանը:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ Արցախում առաջին անգամ ժամանած բժիշկները կկատարեն գլխի անգիոգրաֆիկ հետազոտություն: Եվ եթե նախապես գրանցված բոլոր հիվանդների վիրահատություններն ու հետազոտությունները նշված ժամկետներում չարվեն, ապա հոկտեմբերից 6-ին Ֆրեզնոյից ժամանելու է բժիշկների ևս մեկ խումբ, որտեղ կան համապատասխան մասնագետներ, ովքեր և կկատարեն բժշկական միջամտություն:
«Ադվենտիստ Հելս» («Adventist Health Glendale») բժշկական կենտրոնի դեղագետ Ռոմիկ Իսկանդարյանն էլ նշել է, որ արդեն չորրորդ տարին է, ինչ ծրագրի շրջանակներում այցելում են Հայաստան:
«Սա մեր առաջին այցն է Արցախ: Ուրախ ենք համագործակցել այստեղի բժիշկների հետ, քանի որ, կարծում եմ, որ նախաձեռնությունը նաև տեղի բժիշկների հետ փորձի փոխանակման հնարավորություն է տալու: Ամեն տարի մենք Հայաստանից գնում ենք կրկին վերադառնալու և մեր հայրենակիցներին օգնելու ցանկությամբ»,- ասել է Ռ. Իսկանդարյանը:
«Ադվենտիստ Հելս» («Adventist Health Glendale») բժշկական կենտրոնի ինտերվենցիոնալ նյարդաբանության բաժանմունքի տնօրեն, ինտերվենցիոնալ նյարդաբույժ Միքայել Գրիգորյանն էլ նշել է, որ առաջին անգամ Արցախում իրականացվել է քնային զարկերակի ստենդավորում:
«Վիրահատությունները, որոնք կատարվել են այսօր, Արցախի պատմության մեջ առաջին անգամ են իրականացվել: Բացի դրանցից, ծրագրի շրջանակներում փորձելու ենք օգտակար լինել նաև տեղացի բժիշկներին, ինչպես նաև օգնելու մեր հայրենակիցներին, որպեսզի նրանք ևս հնարավորություն ունենան բուժվելու ժամանակակից մեթոդներով: Այստեղ կա հմուտ և գրագետ ինտերվենցիոնալ սրտաբանների թիմ, որին մենք փոխանցում ենք հավելյալ գիտելիքներ, որպեսզի նրանք նույն հաջողությամբ կարողանան պարանոցի և գլխուղեղի շրջանի հիվանդությունները բուժել: Առաջիկա երկու օրերի ընթացքում պլանավորում ենք ևս մի քանի վիրահատություն իրականացնել»,- ավելացրել է Մ. Գրիգորյանը:
Իսկ ակնաբույժ-վիրաբույժ Միրելլե Համփարյանը նշել է, որ վիրահատություններն ընթանում են հաջող կերպով:
«Այսօր ունենք մոտ 10 վիրահատություն: Դրանք պարզ վիրահատություններ չեն, սակայն հույս ունեմ, որ տեղի բժիշկների օգնությամբ դրանք կավարտվեն հաջողությամբ: Կարծում եմ՝ ծրագիրը կկրի շարունակական բնույթ՝ հնարավորություն տալով առաջիկա տարիներին կրկին օգտակար լինելու մեր հայրենակիցներին»,- ավելացրել է Մ. Համփարյանը:

Group of doctors from the USA perform free consultations and operations in Stepanakert, Artsakh
At the joint initiative of the Hayastan All-Armenian Fund and the American leading ''Adventist Health Glendale'' Medical Center, a group of high-quality doctors from the United States of America will conduct free examinations and consultations, if necessary will also perform operations at the Republican Medical Center of the Ministry of Health of the Republic of Artsakh from September 30-October 4.
STEPANAKERT, OCTOBER 1ARTSAKHPRESS: Doctors from the USA will perform various operations in the field of the general and vascular surgery, ophthalmology (cataract), traumatology and orthopedics, invasive vascular surgery, endoprosthesis of the knee joint, arthroscopy of the knee and shoulder joints, endoscopy and colonoscopy and also gynecologic operations.
In an interview with ArtsakhPress, Executive Director of Republican Medical Center Armen Khachatryan said: '' 220-240 operations are planned to be performed. Approximately $ 240,000 worth of equipment and $ 80,000 worth of medicines and medical supplies have been donated.'' He also noted that if all the registered patients are not diagnosed within the specified deadlines, another group of doctors will come from Fresno on October 6, who will perform medical interventions.
Romik Iskandaryan, a pharmacologist at the Adventist Health Glendale Medical Center, noted that it is already the fourth year that they visit Armenia within the framework of the program.
"This is our first visit to Artsakh. We are glad to cooperate with doctors here because I think the initiative will also give an opportunity to exchange experiences with local doctors,'' he noted.
Interventional neurologist Mikayel Grigoryan, Director of the Department of Interventional Neurology at the Adventist Health Glendale Medical Center, noted that for the first time carotid artery stenting was performed in Artsakh.
"Within the framework of the program, we will try to help local doctors and help our compatriots to have an opportunity to be treated with modern methods. Here is a team of skilled and competent interventional cardiologists whom we give extra knowledge so that they can successfully treat the diseases of the neck and brain,'' he added.
Mireille Hamparian, an ophthalmology specialist, said that the operations have been performed successfully.
"Today we have about 10 surgeries. They are not simple surgeries, but I hope that with the help of local doctors they will perform successfully. I think the program will be continuous,'' she noted.