ԵԽԽՎ-ում Սարսանգի վերաբերյալ կողմնակալ զեկույցը ևս մեկ հարված է ժողովրդավարական արժեքներին. ԼՂՀ
Եվոպական տարբեր կառույցներ իրենց մեջ ունեն լուրջ խնդիրներ, և նրանց իմունային համակարգը հաճախակի չի աշխատում ադրբեջանական խավիարի ու նավթի հետ հարաբերվելիս:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, նոյեմբերի 24, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը նման կերպ մեկնաբանեց Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի սոցիալական հանձնաժողովում Սարսանգի ջրամբարի վերաբերյալ խիստ կողմնակալ զեկույցի ընդունումը: «Այդպիսի զեկույցներ են ի հայտ գալիս, որոնք որևէ քաղաքական, իրավական կարևոր նշանակություն չունեն, բայց հսկայական բարոյական հարված են հենց ԵԽԽՎ-ին ու ժողովրդավարական արժեքներին: Այն մարդիկ, ովքեր ընդգրկված են այդ կոռուպցիոն սխեմաների մեջ, նրանք ընդհանրապես արժեքների մասին չեն մտածում` բացի փողից»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Նրա խոսքով` հայկական կողմը պետք է իր հստակ դիրքորոշումը ներկայացնի, որ բոլորի համար պարզ լինի`նման փաստաթղթերը, որոնք գնվում, վաճառվում են և պատվիրվում, որևէ էական ազդեցություն չեն ունենա հայության կամքի, հաստատակամության վրա:
Դավիթ Բաբայանը շեշտեց, որ Արցախն Ադրբեջանին բազմիցս առաջարկել է համագործակցել Սարսանգի ջրային ռեսուրսների բաշխման հարցերով, բայց պատասխանը ցույց է տվել, որ ադրբեջանական կողմը շահագրգռվածություն չունի այդ հարցում: «Մի կողմ են դրել էկոլոգիայի, գյուղատնտեսության զարգացման խնդիրները, այն, որ մարդիկ սահմանամերձ շրջաններում ջուր չունեն, ու ասում են դա դրամական առումով կազմելու է նավթի եկամուտների «զրո ամբողջ քանի հարյուրերորդական» տոկոսը: Դրա համար չեն ուզում: Բացի այդ` այսպիսի քաղաքականություն են վարում, որ էլ ավելի ատելություն սերմանեն տեղացի բնակիչների շրջանում հայության հանդեպ: Իրենք լինելով հիմնական մեղավորը, որ ջուրը չի հասնում իրենց ժողովրդին` փորձում են սեփական ժողովրդին մոլորեցնել, լարել հայության դեմ ու այսպիսի քաղաքական դիվիդենտներ շահել»,-շեշտեց Դավիթ Բաբայանը:
Անդրադառնալով հարցի նախապատմությանը` նա նշեց հետևյալը.
«Ադրբեջանցիները խորհրդային ժամանակաշրջանում վարում էին հիդրոճնշման խորը մշակված քաղաքաակնություն և այնպես էին արել, որ նախկին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզը գրեթե զրկված է եղել սեփական ջրային ռեսուրսներից օգտվելու հնարավորությունից: Նրանք ջրամբարներ էին կառուցում Արցախից սկիզբ առնող գետերի վրա նախկին ԼՂԻՄ-ի սահմանից դուրս, որ մենք դրանք չկարողանանք օգտագործել: Այն ժամանակ, եղել է սովետական համակարգ, ազգերի միջև եղբայրության գաղափարախոսություն և ասում էին` ինչու պետք է էլի ջրամբար կառուցենք, մեկը կա, տնտեսապես շահավետ է: Սարսանգը միակն է, որ կառուցվել է ԼՂԻՄ-ի ներսում, քանի որ աշխարհագրորեն անհնարին էր այդ հանգույցը ԼՂԻՄ-ի սամաններից դուրս ստեղծել: Բայց կառուցվելով այդ հատվածում` մենք միևնույն է զրկված ենք եղել այդ ջրային ռեսուրսներից օգտվելու հնարավորությունից:
Սարսանգը խորհրդային տարիներին ոռոգում էր մոտ 128 հազար հեկտար տարածք, որից Արցախում միայն 10-12 հազարն էր, պատկերացնո՞ւմ եք` ինչ իրավիճակ էր տիրում: Ավելին` նրանք թունավորում էին մեր գետերը, դրա համար ԼՂԻՄ-ը, որն առաջին տեղն էր զբաղեցնում աշխարհում երկարակյացների թվով, արդեն 1970-1989 թթ. Անդրկովկասում երկրորդն տեղն էր զբաղեցնում քաղցկեղով հիվանդների քանակով` զիջելով միայն Սումգայիթին: Սա միտումնավոր քաղաքականություն էր Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից, որոնք, վերահսկելով ջրային աղբյուրները, թունավորում էին դրանք, քլորն էին չարաշահում: Այս ֆաշիստական քաղաքականությունը շարունակվում է առ այսօր»:
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի Սոցիալական, առողջապահության և կայուն զարգացման հանձնաժողովի նիստի օրակարգում ընդգրկվել է Լեռնային Ղարաբաղի Սարսանգի ջրամբարի վերաբերյալ զեկույցի նախագիծ: ԵԽԽՎ հանձնաժողովն ընդունել է Բոսնիա և Հերցեգովինան ներկայացնող պատգամավոր Միլիցա Մարկովիչի` խիստ կողմնակալ և քաղաքական բառապաշարով գրված զեկույցը: Զեկույցը կրում է «Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջանների բնակիչները միտումնավոր զրկված են ջրից» խորագիրը:

Ангажированный доклад о Сарсанге в ОБСЕ – еще один удар по демократическим ценностям: НКР
Разные европейские структуры имеют внутренние проблемы, их имунная система часто не срабатывает, столкнувшись с азербайджанскими икрой и нефтью.
СТЕПАНАКЕРТ, ноября 24 АРЦАХПРЕСС  - AРМЕНПРЕСС - Пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян так комментировал принятие предвзятого доклада о водохранилище Сарсанга в социальной комиссии ОБСЕ. «Появляются доклады, которые не имеют важного политического, юридического значения, однако бьют по моральным и демократическим ценностям ОБСЕ. Люди, вовлеченные в эти коррупционные схемы, не думают о ценностях – только о деньгах»,- сказал в Давид Бабаян.
По его словам, армянская сторона должна представить свою четкую позицию, чтобы всем стало ясно, что подобные документы заказываются, оплачиваются, и они не могут повлиять на волю и решимость армянства.
Давид Бабаян подчеркнул, что Арцах много раз предлагал Азербайджану сотрудничество в вопросе распределения ресурсов Сарсанга, однако не встретил оветной заинтересованности. «Они отставили в сторону вопросы экологии, развития сельского хозяйства, того, что у людей в приграничной полосе нет воды, заявив, что в финансовом отношении это составляет ничтожный процент от доходов по добыче нефти. Поэтому и не хотят. Кроме того, эта политика усугубляет у населения ненависть к армянам. Будучи сами виновными в этом, пытаются ввести свой народ в заблуждение, обвиняя армян в отсутствии воды. Таким образом они добиваются политических дивидендов»,- »,- сказал Давид Бабаян.
По поводу истории вопроса он сказал:«В советские времена Азербайджан использовал орошение, чтобы лишить НКР воды и оказать на него давление. Они строили водохранилища на реках, берущих начало в НКР, за ее пределами. Тогда официально царила идея братства между народами, они говорили, что лишнее водохранилище не нужно. Сарсанг – единственное водохранилище, построенное на территории НКР, поскольку географические условия не позволяли иного.    Однако и тогда мы не имели доступа к орошению.
Сарсанг в советские времена позволял орошать около 128 тысяч гектаров земель, из них на долю НКР приходилось только 10-12 тысяч гектаров, представляете, какая была ситуация? Они отравляли наши реки, от этого жители Карабаха, которые по долгожительству занимали 2 место в Закавказье, в 1970-1989 гг. занимали второе место по онкозаболеваниям, уступая только Сумгаиту. Это была преднамеренная политика Азербайджана, которые гиперхлорировали воду, отравляя население. Они до сих пор продолжают свою фашистскую политику».
Комиссия по социальным вопросам ОБСЕ включила в повестку крайне ангажированный доклад депутата от Боснии и Герцеговины Милицы Маркович о водохранилище Сарсанга под названием «Жители приграничных районов Азербайджана преднамерено лишены воды».